İliadin Burun Spreyi Neye Yarar – Endikasyonları | Hayat Ritmi

İliadin Burun Spreyi Neye Yarar – Endikasyonları

İliadin Burun Spreyinin en yaygın kullanımı burun tıkanıklılığının giderilmesidir. Burundaki kan damarları büzüştürerek ordaki hacmi azaltır, ayrıca kan akımı yavaşladığında söz konusu bölgeye ödem(şişlik) yapıcı kan hücreleri gidemez ve şişlik hafifler. Yaygın olarak mevsimsel ve gribal enfeksiyonlarda, nezlede, östaki borusu(kulak ile boğaz arasında) şişliğinde, operasyona bağlı burun şişliğinde operasyon öncesi ve sonrasında kullanılır.  Gayet etkili bir ilaçtır. Ancak yan etkilerine çok dikkat edilmelidir. Etken maddesi olan oksimetazolin hidrokloridin dolaşım üzerinde yüksek tesiri olması sebebiyle kesinlikle 2 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Büyüklerde ise zorunlu kalınmadıkça 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanım durumlarında bağımlılık yapabilir ve kan değerlerini değiştirebilir. Doz aşımı ve yan etkilerde terleme, hızlı ve düzensiz kalp atışları ve aşırı yüksek dozlarda koma gözlenir. Bu durumlardan herhangi birini gözlemlerseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

iliadin_spray

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Formülü:

10 ml tamponlanmış sulu çözeltide: 5 mg oksimetazolin hidroklorid; yardımcı madde olarak, 1.5 mg benzalkonyum klorür; 5 mg EDTA Na2; 0.1 mg sodyum hidroksit; 102 mg sodyum dihidrojenfosfat dihidrat; 280 mg disodyum hidrojenfosfat 12-hidrat; deiyonize su k.m. 10 ml bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Akut rinit (allerjik veya infeksiyöz), saman nezlesi ve paranazal sinüs enflamasyonlarına (sinüsit) bağlı burun tıkanıklıklarında; tuba nezlesinde (eustachitis) kullanılır.

Kontrendikasyonları:

İçindeki maddelerden birine, oksimetazolin HCl’e aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Tavsiye edilenden daha sık kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi olmaksızın üç günden fazla kullanılmamalıdır. Burun tıkanıklığının devam etmesi halinde doktora başvurulmalıdır.
6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Gebelerde kullanım güvenliği tespit edilmemiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Burun mukozasında batma, yanma, kuruma veya aksırma gibi hafif yan etkiler yapabilir. Nadir olarak, genellikle uzun süre kullananlarda etki azaldıktan sonra reaktif hiperemiye bağlı “tıkalı burun” hissi olabilir. İlaç kesildiğinde bu belirtiler kaybolur.

İlaç etkileşimleri:

Proteine fazla bağlanan oral antikoagülanlar, hidantoinler, salisilat ve diğer NSAIA’lar, sulfamidler birlikte verilen Glumikron®’un etkisini arttırabilir. Propranolol gibi kardioselektif olmayan beta blokerler de Glumikron®’un hipoglisemik etkisini arttırabilir.

Kortikosteroidler, oral kontraseptifler, tiazid diüretikleri, fenotiazin deriveleri, tiroid hormonu ve laksatif kullanımı Glumikron® etkisini azaltabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yalnız yetişkinler ve 6 yaşından büyük çocuklar içindir.
Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde ihtiyaca göre günde 1-3 defa kullanılır.
– Koruyucu kapak çıkarılır.
– Yalnız ilk kullanımda eşit miktarda püskürtme sağlanıncaya kadar, birkaç kere pompalanır. Diğer kullanımlarda sprey hemen kullanıma hazırdır.
– Püskürtme deliği buruna sokulur ve bir kere püskürtülür, aynı anda burundan nefes alınır.
– Sprey kullanıldıktan sonra püskürtme deliği temizlenir ve koruyucu kapak tekrar kapatılır.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Kazaen ağızdan alındığında derhal doktora başvurulmalıdır.

İliadin Burun Spreyi Neye Yarar – Endikasyonları” için 2 yorum

 • 11 Temmuz 2018 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  Mitral kapak darlığı ve yetersizliği olan bir hastayım burnum çok tıkanıyor doktor iliadin verdi ama yan etkilerini okuyunca kullanıp kullanmamaktan dolayı endişeleniyorum sorunun cevabı için teşekkürler

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:41
   Permalink

   Öncelikle doktorunuza hastalığınız hakkında bilgi vermeniz en önemli şeydir. İliadin burun spreyi hipertansiyon yapabilen bir ilaçtır ve bu durum mitral kapak hastalığı olan kişilerde sorun olabilir. Ancak bu her hastada görülen bir etki değildir. Doktorunuz hastalığınızı biliyorsa ve buna rağmen tavsiyede bulunmuşsa doktorunuzun tedavisi ve sözleri esastır.
   İliadin burun spreyi kullandığınızda göğsünüzde ağrı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması, çarpıntı vs gibi beklenmedik bir etki görürseniz derhal kullanmayı kesin ve doktorunuza başvurun.
   Ayrıca İliadin burun spreyinin, diğer birçok adrenerjik burun spreyi gibi 5 günden fazla kullanımı önerilmemektedir. Sürekli burun tıkanıklığı çekiyorsanız; kulak burun boğaz servisinize başvurmanızı, burnunuzu nemlendirmenizi(hindistan cevizi yağı güzel bir seçenektir) tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun dileklerimizle …

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir