Theraflu Forte Endikasyonlar

Theraflu Fort, soğuk algınlığı ve gripte semptomatik tedavide kullanılan etkili bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. En çabuk etkisini vücutta rahatlama ve uyku hali olarak gösterir. Özellikle vücudu bitkin bırakan ve halsizlik yapan gribal enfeksiyonlarda geceleri uyumadan önce alındığı taktirde rahat bir uyku sağlayacak ve hastalığı yenmeye yardım edecektir. Yapısında 3 etkin madde içermekte ve bu 3 madde ayrı ayrı etki sağladığı için gribin hemen hemen bütün şikâyetlerinde gayet hoş bir rahatlama sağlayan bir ilaçtır. Theraflu Fort tablet:

1)çok miktarda parasetamol=ağrı kesici ve ateş düşürücü;

2) fenilefrin hidroklorür=  burun, sinüs ve üst solunum yollarında rahatlama

3) klorfeniramin melat= göz ve burunda akıntı, kaşıntı ve aksırmayı giderme

içerir. Karaciğer hastalarında ve kalp ve damara hastalıkları geçirmiş kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Alkol ve anti depresanların etkisini arttırdığından beraber kullanılmamalıdır.

İLACINIZI KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

 

Daha detaylı bilgi için ilaç prospektüsünü okuyunuz:

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Formülü:

1 Forte Film Tablet:
Aktif maddeler: Parasetamol 650 mg Fenilefrin hidroklorür 10 mg Klorfeniramin maleat 4 mg
Yardımcı maddeler: Kinolin sarısı, Metilparaben, Titan dioksid

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı, ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Etken maddelere duyarlı hastalarda kontrendikedir.
Uyarılar/Önlemler:

Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk, hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Karaciğer fonksiyon bozukluğunda kullanım: Hepatik nekroz (parasetamol aşırı dozunda) doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir, ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g’ın üzerinde alan yetişkinlerde, toksisite görülmesi muhtemeldir. Kronik alkoliklerde, terapötik dozlardan sonra hepatotoksisite ve ağır karaciğer hasarı ortaya çıkabilir. Günlük toplam doz 2 g’ın altında tutulmalıdır. Klorfeniramin maleat sedatif etkisiyle, dikkat gerektiren makinalarla çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabileceğinden, Theraflu forte tablet kullanımında bu gibi işler yapılmamalıdır. Hastalıkla ilgili belirti ve bulguların düzelmemesi, yenilerinin ortaya çıkması ya da ateşin 3 günden fazla sürmesi durumlarında doktorunuza başvurunuz. Genel olarak 3-4 günden fazla kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Kullanırken ilaç etkileşmeleri göz önüne alınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Deri döküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluklar, sedasyon, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda irritabilite görülebilir.
İlaç etkileşimleri:

Antihistaminikler; alkol ve antidepresanların etkilerini artırdığından birlikte kullanılmamasına dikkat edilmelidir. MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkilerinde artışa ve etki sürelerinde uzamaya neden olabileceklerinden Theraflu forte ile birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamol’ün yarı ömrünü uzatabilir ve toksisitesini artırabilir. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamol’ün terapötik düzeylere ulaşmasını engelleyebilirler. Metoklopramid parasetamol’ün ince barsaklardan absorpsiyonunu hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir