Xatral XL 10 mg Endikasyonlar | Hayat Ritmi

Xatral XL 10 mg Endikasyonlar

Xatral miksiyon(işeme) fonksiyonunu düzenlemek için kullanılan bir ilaçtır. Özellikle iyi huylu prostatın tipik belirtileri olan idrarda tam boşalmama hissi, buna bağlı sık sık idrara çıkma, miksiyonun ilk evresinde yeterli kuvvetin ve tazyikin olmaması gibi şikâyetleri semptomatik olarak iyileştirmek için kullanılan bir ilaçtır. Xatral XL 10 mg kontrollü salınımlı bir tablet olduğu hasebiyle günlük düzenli kullanımında sürekli bir iyileşme sağlar. İlaç semptomatik bir tedavi olduğundan söz konusu şikâyetler görüldüğünde şikâyetlerin altındaki sebebi gerçekten öğrenmek için kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle yaşa bağlı prostat bezi büyümesi veya bening(iyi huylu) prostat kitlelerinde kullanılır. Yan etkilerinde en çok hipotansiyon görülebilir. Hipertansiyon tedavisi görenler bu konuda dikkatli olmalı ve doktoruna bunu bildirmelidir. İLACINIZI KESİNLİKLE DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANINIZ.

Detaylı Bilgi İçin Aşağıdaki Prospektüsü Okuyunuz:

İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

Formülü:

Film Tablet: Alfuzosin HCl, 2.5 mg Tablet : Alfuzosin HCl, 10 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Benign prostat hiperplazisinin (BPH) belirli fonksiyonel semptomlarının tedavisi ; -Ameliyatın hangi nedenle olursa olsun ertelendiği vakalarda -Özellikle yaşlı hastalardaki adenom semptomlarının şiddetlendiği ataklarda endikedir.

Kontrendikasyonları:

– Bu ürüne aşırı duyarlılık,- Anamnezide ortastatik hipotansiyon mevut olması, Diğer alfa blokerlerle birlikte kullanım

Uyarılar/Önlemler:

Doz çok yüksek olduğunda veya hioertansif hastalarda, uygulmayı izleyen saatlerde ortostatik hipotansiyon gelişebilir ve bundan önce baş dönmesi bitkinlik ve terleme gibi uyarı semptımları görülebilir. Bu durumda hasta semptomlar tamamen kayboluncaya kadar yatırılmalıdır. Bu etkiler geçicidir ve dozun azaltılmasından sonra tedaviye devam edilmesini genellikle engellemez. Hastalar, bu gibi olayların görülebilme olasılığı konusunda uyarılmalıdır. – Kalsiyum antagınistleriyle birlikte kullanım; Şiddetli hipotansiyona yol açabileceğinden böyle bir kombinasyon kullanılmamalıdır. Kullanımla ilgili özel önlemler : – Alfa blokerlere karşı aşırı duyarlılığı olanlar, – Alfuzosin antihipertansif etkiye sahip olduğundan, antihipertansif ilaç kullanmakta olan hastalara dikkatle verilmelidir. Xatral, koroner hastalarında tek başına kullanılmamalıdır. Koroner yetmezliğe yönelik spesifik tedaviye devam edilmelidir. Angina tekrarlar veya ağırlaşırsa Xatral tedaviisne son verilmelidir. 65 yaşın üzerindeki hastalarda önerilen maksimal doz, günde 10 mg’dır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

1-Alfuzosin kullanan hastalarda en sık gözlemlenen yan etkiler : -Gastrointestinal bozukluklar (bulantı, mide ağrısı ishal ). -Lipotimik olaylar ( baş dönmeesi, göz kararması veya baygınlık hissi) -Baş ağrısı 2-Daha seyrek görülmüş yan etkiler : – Ağız kuruması – Taşikardi – Göğüs ağrısı – Asteni uyuşukluk – Deri döküntüsü, kaşıntı – Deride kızarma 3- Afuzosin kullanan hipertansif hastalıklarda kullanılan yan etkiler : -Palpitasyon -Ortostatik hipotansiyon – Ödem

İlaç etkileşimleri:

1) Sakınılması gereken kombinasyonlar : -Diğer alfa1 blokerler: prozosin -Kalsiyum antagonistleri: Nifedipin, sopridil, diltiazem,veropomil, nikordipin, nitrendipin: Hipertansif etkiyle sonuçlanabilecek, güçlü bir etkileşim riski söz konusudur. 2) Dikkatle izlenmesi gereken kombinasyonlar : – Genel anestezikle: alfuzosin tedavisi altında olan bir hastada genel anesteziklerin kullanılması, kan basıncında düzensizliğe yol açabilir. 3) Olan Kombinasyonlar : – Sağlıklı gönğllülerde alfuzosinde varfarin, digoksin, hidroklorotiyazid ve atenolol arasınsında herhangi bir farmakodinamik veya farmakokinetik etkileşim gözlenmemiştir.
Kullanım şekli ve dozu:

Önerilen doz günde 3 defa 1 tablettir. Alfuzosinin yaşlı (65 yaş üstü) hastalara reçete edilmesi sırasında bir önlem olarak, başlangıç dozu sabah 1 tablet akşam 1 tablet almalıdır. Bu doz klinik çalışmalar göre en çok günde 4 tablete (10 mg) kadar arttırılabilir.

Xatral XL 10 mg Endikasyonlar” için 2 yorum

 • 15 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Bu ilaci kullaniyorum gunde bir tane ama kabizlik yapiyor kullanmalimiyim

  Yanıtla
  • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:47
   Permalink

   Xatral bir alfa1 adrenerjik blokördür ve bu da sempatik sistemi bloklayıp bağırsak hareketlerinin azalmasına sebep olarak kabızlığa sebep olabilir. Aynı zamanda Xatral prostat büyümesinin semptomatik tedavisi için kullanılır, yani burada kullanımınızın hayat kalitesine olan etkisini siz belirlersiniz. ANCAK; EĞER Kİ kabızlığınız ciddi manada şiddetli ise ve tuvallette zorlanıyorsanız ilacı kullanmayınız, başka rahatsızlıklara yol açabilir. Prostat büyümesi için birçok farklı ilaç kullanılabilir, haliyle doktorunuza durumdan bahsedip ilacınızı değiştirmesini istemeniz en iyi yol olarak gözüküyor.
   Geçmiş olsun dileklerimizle …

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir